Bad Ischl
Kedvelt szállások
további szállások >>>
<<<Vissza
Bad Ischl
Bad Ischl Salzburg tartomány határán, Felső-Ausztria déli részén Salzkammergut központjában 468 m magasan fekszik alpesi környezetben.
Fürdőváros: 1821-ben Dr. Franz Wirer bécsi orvos számolt be helyi kúraeredményeiről, ennek nyomán az első mintegy 40 gyógyulni vágyó 1822-ben érkezett, a következő évben, amely az ischli gyógyfürdő tulajdonképpeni alapítási éve, a betegek száma megduplázódott, és a helység gyorsan európai hírűvé lett. Ez nem kevéssé annak volt köszönhető, hogy a vendégek soraiban olyanok is megfordultak, mint Metternich és Rudolf trónörökös, vagy Ferenc Károly főherceg és felesége, Zsófia főhercegné, Ferenc József szülei. Az 1827/1828-as szezonban nyílt az első hotel (Gasthof zur Post), mely egyben Salzkammergut első szállodája is volt.

A fürdőváros fénykorát 1849 és 1914 között élte, mint Ferenc József hivatalos nyári rezidenciája, sőt Erzsébet hercegnővel való eljegyzésére is itt került sor 1853-ban a Seeauerhaus-ban (ma múzeum), és a császár születésnapját is rendszeresen itt ünnepelték. Különösen zenei kiválóságok kedvelték az üdülővárost, mint Anton Bruckner, Johann Strauß, Johannes Brahms és Lehár Ferenc, sokuk villát is vásárolt vagy építettett, Lehár például 1912-ben, sőt, mint Lehár (1948-ban) vagy Oskar Strauß itt is fejezte be az életét, és ide temetkezett.

Császárvilla Bad Ischlben
„Oh, hogy vágyódom a drága, drága Ischl után” – írta 1845-ben egy édesanyjának címzett levelében az akkor 15 éves Ferenc József koronaherceg. Az uralkodó város iránti vonzalma egészen életén át töretlen és megkérdőjelezhetetlen maradt.

A felső-ausztriai Bad Ischlben található Császárvilla – Zsófia főhercegnő ajándéka a fiatal jegyespárnak, Ferenc Józsefnek és Erzsébetnek – sejtetni engedi, hogy a neoklasszicista épület miért nőtt sokkal inkább a császár szívéhez, mint a bécsi rezidenciák pompája.

A Császárvilla az uralkodói család menedékhelyeként szolgált a nyári hónapokban, messze a Hofburg és a Schönbrunni kastély szigorú protokolljától. A bájos épület ugyanakkor számos fontos döntés helyszíne is volt: Ferenc József császár számos magas rangú államférfit fogadott a villában, és itt írta alá 1914-ben a Szerbiának szóló hadüzenetet.

A változatlanul megőrzött helyiségek rég letűnt idők hangulatát idézik. A látogatóknak úgy tűnhet, mintha Ferenc József császár csak néhány pillanattal ezelőtt hagyta volna el dolgozószobáját, hogy kedvelt szabadidős tevékenységének, a vadászatnak hódoljon, vagy Erzsébet császárné épp csak a környező parkban tett könnyed séta kedvéért szakította meg rendszeres fitneszprogramját

Legfontosabb látnivalók: Császárvilla és park, Lehár-villa, Brahms-villa, Johann Nestroy villája, Johann Strauß villája, Oskar Strauß villája, Városi múzeum, Kongresshaus, Sophiens Esplanade (épült 1830-ban), Közlekedési múzeum (Museum Fahrzeug-Technik-Luftfahrt), Fotómúzeum a Marmorschlösslben, ez Sissi egykori teaháza, Ischlerbahn szabadtéri múzeum
Bad Ischl Bad Ischl Bad Ischl Bad Ischl Bad Ischl Bad Ischl Bad Ischl